نیو فان | دانلود فیلم

نگذاشتند «ماهی سیاه کوچولو» وارد همدان شود/ گلایه از دبیر + جزئیات - نیو فان | دانلود فیلم

توضیحات


به گزارش مجله فیلم

محمد عاقبتی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره اجرا نشدن نمایش «ماهی سیاه کوچولو» در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به خبرنگار مهر گفت: نمایش «ماهی سیاه کوچولو» سال گذشته به زبان انگلیسی در آمریکا به صحنه رفته بود که به سفارش مریم کاظمی دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان قرار شد برای حضور در جشنواره، نسخه ایرانی آن تمرین و به عنوان یک اثری تولیدی جشنواره در همدان به صحنه برود اما بعدا به دلایل متعددی دبیر فستیوال از قول میزبانان همدانی به من اعلام کرد که بهتر است در جشنواره اجرا نداشته باشیم و نمایش را در همین تهران به صحنه ببریم.

وی ادامه داد: پس از لغو اجرای نمایش در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با وساطت و حمایت مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی امکان اجرای نمایش در تهران و تماشاخانه شهرزاد فراهم شد. فکر می کنم اجرای نمایش «ماهی سیاه کوچولو» قربانی تصمیمات سلیقه ای مسئولان همدانی شده است و هیچ گاه هم توضیح دقیقی درباره دلیل لغو اجرا به گروه داده نشد. گله من از مریم کاظمی است چون او بود که به من پیشنهاد آماده سازی و حضور نمایش در جشنواره را داد اما نزدیک اجرا در جشنواره بود که نمایش را متوقف کرد.

عاقبتی یادآور شد: اگر خواست و اراده گروه و حمایت مهدی شفیعی نبود این نمایش در تهران هم به صحنه نمی رفت. معتقدم مبحث حمایت از تولید ملی در تئاتر ما در حد یک شعار است و متاسفانه به جشنواره ها به طور کلی و مشخصا جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بدبین شده ام و تا زمانی که فستیوال توضیح آشکاری برای این اقدام به من ارایه ندهد دیگر نمایشی را به جشنواره نخواهم برد. اگر قرار است جشنواره ویترین نمایش های کودک و نوجوان باشد باید آثار مختلف ایرانی هم برای مخاطبان متفاوت و در سطح ها و شکل های مختلف ارایه دهیم اما به نظر می رسد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان علی رغم اینکه بسیاری از دوستان و همکاران من امسال در جشنواره کارهای خوبی به صحنه برده اند به جشنواره ای برای نمایش آثار خارجی تبدیل شده است و ویترینی برای معرفی آثار جذاب کودک و نوجوان ایرانی محسوب نمی شود.

این کارگردان تئاتر متذکر شد: متاسفم که با سرنوشت یک گروه تئاتری به این صورت بازی می‌شود. من مشخصا از خانم کاظمی گله مندم چون او بود که تولید کار را به ما سفارش داد اما رفتارش حرفه ای و اخلاقی نبود. نکته مورد توجه این است که دبیر یک جشنواره تا چه اندازه استقلال دارد و یک جشنواره تا کجا از هنرمند بومی خودش حمایت می کند و اینکه مگر مسئولان همدانی اجازه حذف یک اثر نمایشی را دارند و خود مختار عمل می کنند.

کارگردان «لیرشاه» درباره ویژگی های این نمایش بیان کرد: نمایش «ماهی سیاه کوچولو» یک داستان ایرانی و جزو قصه های نوستالژیک کودکی ماست. در آماده سازی نمایش از داستان صمد بهرنگی فاصله نگرفتیم ولی متن دراماتیک نیست و بیشتر ایده ای که مطرح می کند، اهمیت دارد و ما تلاش کردیم در آماده سازی این اثر برای اجرا جذابیت های دراماتیک و ایده اصلی را پررنگ کنیم.

وی در پایان صحبت هایش عنوان کرد: نمایش «ماهی سیاه کوچولو» قرار است از ۲۴ آذر تا اول دی ماه ساعت ۱۷:۱۵ در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه برود. این اثر نمایشی برای مخاطب بالای ۵ سال تولید شده است و در تناسب با مخاطبان کودک آداپته شده است و در همین راستا موسیقی، نورپردازی و پخش انیمیشن برای جذابیت بیشتر اجرا نقش پررنگی دارند و پایان اثر نیز تغییراتی کرده است.

Let’s block ads! (Why?)

گرد آوری : مجله فیلم

تئاتر ایرانی – ساعت چند – دانلود تئاتر – برنامه تئاتر – اخبار تئاتر – بلیط تئاتر – محل تئاتر

فیلمایرانلایف استایلویدئوحسابداریزیرمیزیخبرتسمه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.